ako_zit_ekologickejsie_ekologicky_zivot_separovanie_ekologia_eco_voskove_obrusky_bezobalov

8 rád, ako žiť ekologickejšie a pomôcť tak našej planéte

Znepokojuje ťa, čo sa to za posledné roky deje s našou planétou? Všade počuješ o kadejakých prírodných katastrofách, teplotných výkyvoch či roztápajúcich sa ľadovcoch? No zamyslela si sa niekedy nad tým, prečo sa toto všetko vlastne deje? Dôvod je jednoduchý. Tak, ako sa my správame k našej planéte, sa ona správa k nám. A vracia nám to aj s úrokmi.

Väčšina ľudí si povie, že čo pomôže, keď začnem triediť odpad, veď aj tak to všetko skončí na jednom smetisku, alebo že ostatní to nerobia, tak čo pomôže, keď to budem robiť ja? Pokiaľ však patríš k skupine ľudí, ktorá si povedala, že chce začať žiť aspoň trošku ekologickejšie a začať sa k našej planéte správať, tak, ako si to zaslúži, gratulujeme ti! Prvotná myšlienka a motivácia začať sú kľúčové. Stačí sa už len tej motivácie držať.

Teraz sa však zamysli nad tým, čo pre teba znamená začať žiť ekologickejšie. Mala by si triediť odpad a používať menej plastových obalov? Áno, to patrí k jedným zo základných krokov na odľahčenie našej planéty. Ekologická domácnosť ale zahŕňa mnoho ďalších krokov, ako čo najmenej zaťažovať životné prostredie.

Zdroj: Unsplash

Dáme ti jednu radu. Na začiatok bude stačiť, keď si vyberieš jeden smer, v ktorom sa budeš snažiť správať ekologickejšie. A neskôr budeš postupne pridávať ďalšie. Snaha sa cení a malými krokmi zájdeš ďalej.

Pripravili sme si pre teba 7 rád, ako začať žiť doma ekologickejšie:

  1. Triedenie odpadu. Takmer v každom obchode s domácimi potrebami už nájdeš odpadkový kôš, ktorý je rozdelený na tri priehradky a je pomerne lacný. Zaobstaraj si taký a začni triediť hneď.
  2. Kompostovanie. Ak nebývaš v rodinnom dome a nemáš na záhrade kompostovací kôš, tak pri bytovkách už nájdeš odpadkové koše, ktoré sú určené práve na BIO odpad. Áno, určite si ich už videla. Sú hnedé a majú na sebe názov BRKO.
  3. Recyklácia oblečenia. Plná skriňa nevyužitých šiat alebo gatí, do ktorých sa už nezmestíš? Všetci to poznáme :) Daruj toto oblečenie svojej rodine, kamarátkam alebo známym. Pokiaľ nemáš komu toto oblečenie odovzdať, opäť existujú zberné nádoby, ktoré takéto, pre teba nepotrebné oblečenie, zhltnú. A nákup nového? Poobzeraj sa po sekáčoch v tvojom okolí.
  4. Prírodné eko čističe v domácnosti. V minulom článku sme spomínali (preklik na článok 4), že existujú predajne, ktoré predávajú drogériu bez obalu. Práve v týchto predajniach nájdeš aj EKO čističe, ktorými nebudeš našu malú krásnu planétku trápiť. Sú o niečo drahšie, ale každá dobrá vec predsa niečo stojí.
  5. Bio kozmetika. V súčasnosti nájdeš mnoho druhov a značiek aj v bežných drogériách. Jej výhodou je, že nie je testovaná na zvieratách a je vyrobená výlučne z prírodných látok. Opäť ide o trochu drahšie produkty, ale ver, že ich ocení aj tvoje telo.
  6. Náhrada plastových tašiek textilnými. Stoja nič, nájdeš ich v každom obchode a aj tak ich stále nemáš? Kúp si 2-3 textilné tašky a daj si ich do auta či do kabelky. Vždy, keď pôjdeš na nákup, budeš mať jednu poruke.
  7. Náhrada jednorazových obalov Napkino. O tom, aké skvelé sú naše voskové obrúsky Napkino, ti už snáď ani nemusíme hovoriť. Zabalíš do nich ovocie, zeleninu, desiatu pre drobcov a mnoho iného. Jedlo v nich vydrží dlhšie čerstvé a hlavne ich môžeš používať, kým ich nezničíš. Máme aj nové dizajny, tak si ich bež po prečítaní článku pozrieť a nakúpiť. :)
  8. Využívaj bezobalové obchody. Bezobalové obchody ponúkajú nákup drogérie a potravín bez toho, aby ich balili do akýchkoľvek obalov. Prísť do nich musíš s vlastnými miskami/nádobkami, Napkino obrúskami a textilnými taškami. Viac o bezobalových obchodoch sme písali v tomto článku.
Rady pre domácnosť bez obalov
Nákupný košík
Kategórie